Question Info

This question is public and is used in 105 tests or worksheets.

Type: Multiple-Choice
Category: Linear Equations
Level: Grade 7
Standards: 7.EE.A.2
Tags: 7.EE.A.2
Author: XakeilaStanley
Last Modified: a month ago

View all questions by XakeilaStanley.

Linear Equations Question

View this question.

Add this question to a group or test by clicking the appropriate button below.

Grade 7 Linear Equations CCSS: 7.EE.A.2

Matthew has $10 and he needs to buy some apples. Which of these equations would represent Matthew's situation if the apples cost $1.35/apple and he wanted to find out how many apples he could buy, [math]x[/math]?
  1. [math]10(1.35)=x[/math]
  2. [math]10-x=1.35[/math]
  3. [math]1.35+10=x[/math]
  4. [math]10=1.35x[/math]
You need to have at least 5 reputation to vote a question down. Learn How To Earn Badges.