Question Info

This question is public and is used in 153 tests or worksheets.

Type: Multiple-Choice
Category: Money (USA)
Level: Grade 5
Standards: 5.NBT.B.7
Score: 3
Author: tchunter
Last Modified: 3 months ago

View all questions by tchunter.

Money (USA) Question

View this question.

Add this question to a group or test by clicking the appropriate button below.

Grade 5 Money (USA) CCSS: 5.NBT.B.7

Jessica bought 10.50 pounds of potatoes. The potatoes are sold in sacks of 20. The potatoes cost $1.99 per pound. How much money did Jessica spend?
  1. $32.49
  2. $60.69
  3. $39.80
  4. $20.90
You need to have at least 5 reputation to vote a question down. Learn How To Earn Badges.