Question Info

This question is public and is used in 241 tests or worksheets.

Type: Multiple-Choice
Category: Number Sentences
Level: Grade 7
Score: 6
Author: steliosss
Last Modified: a month ago

View all questions by steliosss.

Number Sentences Question

View this question.

Add this question to a group or test by clicking the appropriate button below.

Grade 7 Number Sentences

Aliyah had $24 to spend on seven pencils. After buying them she had $10. How much did each pencil cost?
  1. $7
  2. $34
  3. $14
  4. $2
You need to have at least 5 reputation to vote a question down. Learn How To Earn Badges.