Question Info

This question is public and is used in 85 tests or worksheets.

Type: Multiple-Choice
Category: Linear Equations
Level: Grade 7
Score: 1
Author: steliosss
Last Modified: a month ago

View all questions by steliosss.

Linear Equations Question

View this question.

Add this question to a group or test by clicking the appropriate button below.

Grade 7 Linear Equations

You bought a magazine for $5 and four erasers. You spent a total of $25. How
much did each eraser cost?
  1. $25
  2. $5
  3. $30
  4. $12
You need to have at least 5 reputation to vote a question down. Learn How To Earn Badges.