Question Info

This question is public and is used in 586 tests or worksheets.

Type: Multiple-Choice
Category: Money (USA)
Level: Grade 2
Score: 1
Author: jteacher
Last Modified: a month ago

View all questions by jteacher.

Money (USA) Question

View this question.

Add this question to a group or test by clicking the appropriate button below.

Grade 2 Money (USA)

John bought a large drink for $2.25. He bought a bag of popcorn for $1.00. How much did John spend in all?
  1. $3.25
  2. $1.25
  3. $1.00
  4. $2.00
You need to have at least 5 reputation to vote a question down. Learn How To Earn Badges.