Question Info

This question is public and is used in 31 tests or worksheets.

Type: Multiple-Choice
Category: Linear Equations
Level: Grade 8
Author: jpflgator
Last Modified: 7 months ago

View all questions by jpflgator.

Linear Equations Question

View this question.

Add this question to a group or test by clicking the appropriate button below.

Grade 8 Linear Equations

Mrs. Page needed two types of paper for her art class. The premium color paper costs $40 per case and the plain white paper costs $30 per case. If she bought 20 cases all together and spent $720 total, how many cases of plain white paper did she buy?
  1. 4
  2. 5
  3. 7
  4. 9
  5. none of these are correct
You need to have at least 5 reputation to vote a question down. Learn How To Earn Badges.