Share/Like This Page
Filter By Grade

You are browsing Grade 2 questions. View questions in All Grades.

Questions are available in the following grade levels:

Pre-K Kindergarten Grade 1 Grade 2 Grade 3 Grade 4 Grade 5 Grade 6 Grade 7 Grade 8 Grade 9 Grade 10 Grade 11 Grade 12 College Graduate Continuing Education



Second Grade (Grade 2) Questions - All Subjects

Create printable tests and worksheets from Grade 2 questions. Select questions to add to a test using the checkbox above each question. Remember to click the add selected questions to a test button before moving to another page.

1 2 3 4 ... 221
Grade 2 :: Communities, Populations, and Ecosystems by Cookie4u80
What is a habitat?
  1. a place to live
  2. a type of animal
  3. food
Grade 2 :: Addition with Regrouping by LBeth
A farmer raises 43 Easter chicks. The farmers sell 38 of the chicks. Which number sentence shows how many Easter chicks the farmer has left?
Easter - Yellow Chick
  1. [math]43 - 38 = 5[/math]
  2. [math]43 - 38 = 13[/math]
  3. [math]43 + 38 = 71[/math]
  4. [math]43 + 38 = 81[/math]
Grade 2 :: Food Chains and Webs by donavanalbano
Grade 2 :: Addition by LBeth
Owen finds 14 Easter eggs. Polina find 8 more Easter eggs than Owen. Which number sentence shows the total number of Easter eggs Owen and Polina found?
Easter - Egg 2
  1. [math]14 - 8 = 6[/math]
  2. [math]22 - 14 = 8[/math]
  3. [math]14 + 8 = 22[/math]
  4. [math]14 + 22 = 36[/math]
Grade 2 :: Subtraction by LBeth
Mrs. Muller's class makes 21 Easter decorations. Mr. Root's class makes 32 Easter decorations. Which statement correctly compares the number of decorations made by the classes?
Easter - Bunny 2
  1. Both classes made the same number of decorations.
  2. Mr. Root's class mades 11 more decorations than Mrs. Muller's class.
  3. Mrs. Muller's class mades 11 more decorations than Mr. Root's class.
  4. There is not enough information to determine which class made more decorations.
Grade 2 :: Vocabulary by szeiger
the points at the end of the game
  1. champion
  2. defeat
  3. score
  4. win
Grade 2 :: Biomes by lorijudkins
Grade 2 :: Money (USA) by LBeth
Margo wants to buy a basket for her bike. The basket costs $8.00. Which set of bills equals $8.00?
Spring - Bicycle
  1. 5-$1.00 bills
  2. 1-$5.00 bill and 3-$1.00 bills
  3. 3-$5.00 bills and 1-$1.00 bill
1 2 3 4 ... 221
You need to have at least 5 reputation to vote a question down. Learn How To Earn Badges.