Want to see correct answers?
Login or join for free!
  Algebra Worksheets
Looking for Algebra worksheets?
Check out our pre-made Algebra worksheets!
Share/Like This Page
Filter By Grade

Seventh Grade (Grade 7) Linear Equations Questions

You can create printable tests and worksheets from these Grade 7 Linear Equations questions! Select one or more questions using the checkboxes above each question. Then click the add selected questions to a test button before moving to another page.

1 2 3 4 ... 10
Grade 7 Linear Equations
If you pay $11 for 1 apple and 9 bananas and pay $7 for 3 apples and 1 banana, how much does an apple and a banana cost?
  1. Apple = $ -1 Banana = $2/3
  2. Apple = $2 Banana = $1
  3. Apple = $1 Banana = $4/9
  4. Apple = $1/2 Banana = $1/2
Grade 7 Linear Equations
Grade 7 Linear Equations
Grade 7 Linear Equations CCSS: 7.EE.B.4, 7.EE.B.4a
Grade 7 Linear Equations CCSS: 7.EE.B.4, 7.EE.B.4a
Grade 7 Linear Equations
Grade 7 Linear Equations CCSS: 7.EE.B.4, 7.EE.B.4a
Grade 7 Linear Equations
Grade 7 Linear Equations
Grade 7 Linear Equations
Grade 7 Linear Equations CCSS: 7.EE.B.4, 7.EE.B.4a
1 2 3 4 ... 10
You need to have at least 5 reputation to vote a question down. Learn How To Earn Badges.