Notes

This worksheet can be can be used for practice, review, assessment, homework, and test preparation.

Print Instructions

NOTE: Only your test content will print.
To preview this test, click on the File menu and select Print Preview.




See our guide on How To Change Browser Print Settings to customize headers and footers before printing.

Grade 3 Multiplication Test (Grade 3)

Print Test (Only the test content will print)
Name: Date:

Instructions: Answer the multiplication questions.

1. 
When you multiply any number by 0, the product is 0.
  1. True
  2. False
2. 
If Clara has 3 bags of jelly beans with 20 jelly beans in each bag, Clara has 60 jelly beans.
  1. True
  2. False
3. 
Read the following equation below:

[math]12xx6 = 72[/math]

12 and 6 are your                .
  1. numbers
  2. factors
  3. products
  4. answers
4. 
The product of two factors is 54. One of the factors is 6. What is the other factor?
  1. 6
  2. 7
  3. 8
  4. 9
5. 
What multiplication sentence is shown by the array below?
Unit Squares 2
  1. [math]4 xx 4 = 16[/math]
  2. [math] 4xx 5 = 20[/math]
  3. [math]3 xx 4= 12[/math]
  4. [math]3 xx 5 = 15[/math]
6. 
What is the product of 8 and 9?
  1. 1
  2. 17
  3. 72
  4. 89
7. 
On Field Day, the 4th grade class splits up into 8 teams of 5 students each. How many students are in the 4th grade class?
  1. 40 students
  2. 35 students
  3. 25 students
  4. 13 students
8. 
What is the missing number?

[math]square xx 2 = 8[/math]
  1. 2
  2. 4
  3. 6
  4. 10
9. 
Mrs. Grayson has 27 students in her class. She wants to rearrange the desks in equal groups. If the desks are in 9 groups of 3 desks now, what is another way that she could arrange the desks?
  1. 2 groups of 13 desks
  2. 3 groups of 9 desks
  3. 5 groups of 6 desks
  4. 4 groups of 7 desks
10. 
What are TWO ways to show how to find the value of [math]6 xx 80[/math]?

Select the TWO correct answers.
  1. 6 groups of 8 ones
  2. 6 groups of 8 tens
  3. [math]6 xx8[/math]
  4. [math]8 xx 10[/math]
  5. [math]6 xx 8 xx10[/math]
11. 
In the multiplication equation shown, the sun represents an unknown number.
[math]7 xx[/math] Summer - Sun - Small [math]=56[/math]
What number does the sun equal?
  1. 8
  2. 9
  3. 49
  4. 63
12. 
Look at the squares below:

4 Black Unit Squares 4 Black Unit Squares 4 Black Unit Squares

Which of the following best describes the total number of squares?
  1. 2 groups of 4
  2. 3 groups of 4
  3. 4 groups of 4
  4. 5 groups of 4
13. 
What multiplication sentence is shown by the array below?
Unit Squares 1
  1. [math]2 xx 2 = 4[/math]
  2. [math]2 xx 3 = 6[/math]
  3. [math]2 xx 4 = 8[/math]
  4. [math]2 xx 5 = 10[/math]
14. 
Ann has 2 stacks of 8 books. What is another way she could arrange the books in equal stacks?
  1. 3 stacks of 5
  2. 4 stacks of 4
  3. 3 stacks of 7
  4. 10 stacks of 1
15. 
Which TWO statements can be represented by the expression [math]9 xx 3[/math]?
  1. John runs 3 miles each day for 9 days.
  2. There are 9 birds on a branch. Then, 3 birds fly away.
  3. Mable has 3 friends who equally share 9 sheets of stickers.
  4. The elementary school has 9 third grade classrooms each with 3 computers.
  5. There are 9 trumpet players in the school band. Then, 3 more trumpet players join.
16. 
Tyson needs 31 oranges to make a large bottle of fresh juice. Bags of oranges come in different sizes. Which choice below will give Tyson more than enough oranges to make juice?
  1. 4 bags with 8 oranges in each bag
  2. 5 bags with 6 oranges in each bag
  3. 6 bags with 4 oranges in each bag
  4. 3 bags with 10 oranges in each bag
17. 
Jody is working on her model train. She adds 9 pieces of track. Each piece of track is attached with 4 screws. How many screws does she need in all?








18. 
Taylor helped his father with the grocery shopping. He bought three bags of cheese sticks. Each bag contained 8 cheese sticks. How many cheese sticks were there in all?








19. 
Jessie bought 3 packs of pencils. Each pack of pencils contained 12 pencils.
How many pencils were there in all?








20. 
Gabe and his family eat 2 loaves of bread a day. Each loaf has 6 slices. How many slices of bread does Gabe and his family eat in 4 days?








Become a Help Teaching Pro subscriber to access premium printables

Unlimited premium printables Unlimited online testing Unlimited custom tests

Learn More About Benefits and Options

You need to be a HelpTeaching.com member to access free printables.
Already a member? Log in for access.    |    Go Back To Previous Page