Notes

This worksheet can be can be used for practice, review, assessment, homework, and test preparation.

Print Instructions

NOTE: Only your test content will print.
To preview this test, click on the File menu and select Print Preview.




See our guide on How To Change Browser Print Settings to customize headers and footers before printing.

Grade 4 Multiplication Test (Grade 4)

Print Test (Only the test content will print)
Name: Date:

Instructions: Answer the multiplication questions.

1. 
Which number completes the sentence correctly?

45 is 5 times as many as                .
  1. 5
  2. 9
  3. 50
  4. 225
2. 
The college students purchased 36 tickets to the amusement park. Each ticket cost $27. What was the total cost?
  1. $972
  2. $1072
  3. $1672
  4. $1972
3. 
Which number should go in the box?

[math]3 xx 3/8 = squarexx1/8[/math]
  1. 5
  2. 6
  3. 8
  4. 9
4. 
Blane earned 230 points playing a video game. Jane earned 7 times as many points as Blane. How many points did Jane earn?
  1. 1,610 points
  2. 1,421 points
  3. 1,410 points
  4. 161 points
5. 
Students in Marco's class sold tickets to 200 people for the school play. There are 10 times as many seats in the theater. How many seats are in the theater?
  1. 20
  2. 20,000
  3. 2,000
  4. 2
6. 
The school district bought 95 new microscopes. Each microscope costs $52. How much money did the district spend on new microscopes?
  1. $4,940
  2. $4,930
  3. $4,240
  4. $655
7. 
If 28 is 4 times as many as 7, which other statement is true?
  1. 7 is 4 more than 28
  2. 28 is 7 more than 4
  3. 7 is 4 times as many as 28
  4. 28 is 7 times as many as 4
8. 
What is the product of 409 x 8?
  1. 3,307
  2. 3,352
  3. 3,272
  4. 2,552
  5. None of the above.
9. 
Sonya lives 300 miles from her grandparents. Thomas lives 10 times that distance from his grandparents. How many miles does Thomas live from his grandparents?
  1. 30
  2. 3,000
  3. 30,000
  4. 300,000
10. 
Last year, the 4th graders at Summit School collected 500 cans of food for the food drive. This year's 4th graders want to collect two times as many cans. How many cans do this year's 4th graders hope to collect?
  1. 250 cans
  2. 500 cans
  3. 1,000 cans
  4. 10,000 cans
11. 
Braxton does 165 sit-ups every day. How many sit-ups does he do in 7 days?
  1. 1,155
  2. 1,145
  3. 1,125
  4. 725
12. 
Helen walked 5 miles every day for 37 days. Which choice shows how to find how many miles Helen walked?
  1. [math]35 xx 5[/math]
  2. [math](40 xx 5) + (3 xx 5)[/math]
  3. [math](5 xx 30) + (5 xx 7)[/math]
  4. [math](30 xx 5) - (3 xx 5)[/math]
13. 
What is the product of 25 x 17?
  1. 405
  2. 425
  3. 524
  4. 445
14. 
Devon makes 7 picture frames. He uses [math]2/5[/math] meter of wood to make each frame. What is the total amount of wood, in meters, that Devon uses to make all 7 frames?
  1. [math]1 4/5[/math]
  2. [math]2 4/5[/math]
  3. [math]7 2/5[/math]
  4. [math]17 1/2[/math]
15. 
What is the product of 3,678 x 6?
  1. 22,068
  2. 18,168
  3. 20,408
  4. 21,998
  5. None of the above.
16. 
What whole number makes the equation below true?

[math]5/6 = ? xx1/6[/math]
  1. 1
  2. 5
  3. 6
  4. 7
17. 
Daniel recycles 48 aluminum cans a week. How many cans does he recycle in 51 weeks?
  1. 2,448
  2. 2,051
  3. 584
  4. 99
18. 
Mr. Harrison earns $323 per week. How much does Mr. Harrison earn in 2 weeks?
  1. $325
  2. $600
  3. $646
  4. $650
19. 
Romeo watched 5 television shows that were each 26 minutes long. How much time did he spend watching television?
  1. 31 minutes
  2. 21 minutes
  3. 100 minutes
  4. 130 minutes
20. 
Which expression is equivalent to [math]5 xx 3/4[/math]?
  1. [math]2 xx 3/4[/math]
  2. [math]5 xx 1/4[/math]
  3. [math]15 xx 1/4[/math]
  4. [math]15 xx 1/2[/math]
21. 
What is the product of 51 x 90?








22. 
Mario's house is 700 square feet. He wants to build an addition on his house so that it is three times as large.

What is the area of his new home?








23. 
Cleveland, Ohio, is about 2,550 miles from Los Angles, California. If a train makes 4 round trips from Cleveland to Los Angles, how many miles does it travel?








24. 
To raise money, the high school band members sold the items below. Find how much money the band raised in all.

Caps-$9 each (36 sold)

Mugs-$7 each (44 sold)

Pennants-$8 each (52 sold)








25. 
Ms. Alvarez bought 3 boxes of markers for her classroom art center. Each box contained a total of 54 markers.

What is the total number of markers Ms. Alvarez bought? Explain your answer using mathematical expressions and words.








Become a Help Teaching Pro subscriber to access premium printables

Unlimited premium printables Unlimited online testing Unlimited custom tests

Learn More About Benefits and Options

You need to be a HelpTeaching.com member to access free printables.
Already a member? Log in for access.    |    Go Back To Previous Page