Share/Like This Page
Print Instructions

NOTE: Only your test content will print.
To preview this test, click on the File menu and select Print Preview.




See our guide on How To Change Browser Print Settings to customize headers and footers before printing.

Dividing Decimals (Grade 5)

Print Test (Only the test content will print)
Name: Date:

Dividing Decimals

1. 
The local cafe uses 18.5 cups of flour to make 100 servings of pancakes. There are 0.185 cups of flour in one serving of pancakes.
  1. True
  2. False
2. 
Sarah filled up her car with 16 gallons of gas and it cost her $62.24. Tony filled up his car with 21 gallons of gas and it cost him $71.40. Who found the better buy on gas?
  1. Sarah
  2. Tony
3. 
If you divide 0.0286 by 0.02 the quotient will be:
  1. 2.14
  2. 5.6
  3. 0.14
  4. 1.43
4. 
[math] 3.4bar({:)29.58)[/math]
  1. 0.87
  2. 8.7
  3. 87
  4. 9.7
5. 
What does 1545.6 divided by 42 equal?
  1. 36.8
  2. 368
  3. 37.8
  4. 354.8
6. 
Solve the following: [math]3.12 -: 0.6 =[/math]
  1. 3.72
  2. 2.52
  3. 3.2
  4. 5.2
7. 
Divide. Round the answer to the nearest tenth.

[math]0.64bar({:)7.68)[/math]
  1. 1.2
  2. 4.9
  3. 12.0
  4. 49.0
8. 
Andrea rode her bicycle 25.2 miles in 4 hours. Which is how far she rode in 1 hour?
  1. 0.7 mile
  2. 0.6 mile
  3. 6.3 miles
  4. 7 miles
9. 
What is the quotient of [math]0.91-:0.13[/math]?
  1. 70
  2. 7
  3. 0.7
  4. 0.091
10. 
Maria practiced the piano for 3.75 hours last week. If she practiced the same amount of time each of 5 days, how long did she practice each day?
  1. 0.25 hour
  2. 0.5 hour
  3. 0.75 hour
  4. 1.25 hour
11. 
What is the quotient of 0.98 รท 0.07?





12. 
Enter your answer in the space provided.

[math]9.6 -: 0.01=[/math]





13. 
Enter your answer in the space.

[math]12.19 -: 0.53 = [/math]





14. 
Divide:

[math]4bar({:)9.32)[/math]





15. 
What is 373.27 divided by 163?





16. 
Four friends had lunch together. The total bill for lunch came to $33.40, including tip. If they shared the bill equally, how much did they each pay?





17. 
Michael brought in 18.9 pounds of candy to split evenly between all 18 students in the class. How much candy will each student get (to the nearest hundredth)?





18. 
Tayelor paid $35.01 to buy 9 hot dogs. How much did each hot dog cost?





19. 
Johnnisha cut a rope that was 49.4 inches into 4 equal parts. What is the length of each part?





20. 
Mr. Hunter decided to treat the students in his 5th grade math class to a pizza party because of their hard work on the interim assessment. He spent a total of $96.50 on all of the pizza. If Mr. Hunter invited 14 students to the party, how much did the pizza cost per student? Round your answer to the nearest cent.





You need to be a HelpTeaching.com member to access free printables.
Already a member? Log in for access.    |    Go Back To Previous Page