Share/Like This Page
Print Instructions

NOTE: Only your test content will print.
To preview this test, click on the File menu and select Print Preview.




See our guide on How To Change Browser Print Settings to customize headers and footers before printing.

Word Problem Strategies (Grade 6)

Print Test (Only the test content will print)
Name: Date:

Word Problem Strategies

Instructions: How comfortable are you solving word problems? Answer the questions below to practice some word problem strategies.

1. 
How do you represent "of," "times," or "product?"
  1. =
  2. +
  3. -
  4. x
2. 
Rebecca spent 4 hours working on a typing project for the print shop. Her boss agreed to pay her $5 for each of the first 10 pages and $1 for each of the remaining pages. Rebecca typed 18 pages. What information below is NOT needed to calculate the amount Rebecca will be paid?
  1. 4 hours
  2. 18 pages
  3. $5 for each of the first 10 pages
  4. $1 for each remaining page
3. 
Palace, Sabrina, and Leon want to buy a pizza that costs $9.95. Palace has $4.25, Sabrina has $2.00, and Leon has $3.75. Do they have enough money to buy the pizza?
Which best describes what the question is asking?
  1. Who has the most money?
  2. Does their money total more or less than $9.95?
  3. How much does their money plus the cost of the pizza equal?
  4. What is the average contribution each person is making?
4. 
It is summertime and the Polk family wants to fill their pool. They want to do it with as much rain water as they can. All spring, they have been filling rain barrels, each holding 200 gallons of water. How many rain barrels will it take to fill their pool?

What piece of information is missing that would allow you to solve the problem?
  1. How many rain barrels they have.
  2. How much water they will use from the hose.
  3. How many gallons of water they need to fill the pool.
  4. How many gallons of water spilled out of the barrels.
5. 
During September, October, November, and December, Jeff worked after school on 32 days. He worked the same number of days each month. Find the number of days Jeff worked each month.

Which best states the question asked in the problem?
  1. How many days did Jeff work each month?
  2. How many days did Jeff work during October?
  3. Did Jeff work the same number of days each month?
  4. Will Jeff work for 32 days the next four months?
6. 
How do you represent "minus," "less than," "reduced by," and "difference?"
  1. =
  2. +
  3. -
  4. %
7. 
Read the word problem:
Christmas - Bell - Small
The bells have red bows tied to them. A box holds 4 rows of bells. Each row has 5 bells. How many bells are in the box?

What is the extra information?
  1. The bells have red bows tied to them.
  2. A box holds 4 rows of bells.
  3. Each row has 5 bells.
  4. How many bells are in the box?
8. 
Which operation should be used to solve the problem?

Ms. Brown has 18 students in her class. She splits them into 6 equal groups. How many students does she have per group?
  1. Addition
  2. Subtraction
  3. Multiplication
  4. Division
9. 
David bought a 3-ring binder for $4.49, a package of pencils for $1.19, and two packages of paper. What information is needed to find the total amount David spent before tax?
  1. The cost of a package of paper
  2. The cost of a package of erasers
  3. The color of the binder
  4. How much money David gave the clerk
10. 
Which operation should be used to solve the problem?

Evander loved frogs. He had many frog collections in his room. He put them all into separate piles and counted how many were in each pile. He had a pile of 5, a pile of 20, a pile of 13, a pile of 18, and a pile of 27. How many frogs does he have in total?
  1. Addition
  2. Subtraction
  3. Multiplication
  4. Division
You need to be a HelpTeaching.com member to access free printables.
Already a member? Log in for access.    |    Go Back To Previous Page