Share/Like This Page
Print Instructions

NOTE: Only your test content will print.
To preview this test, click on the File menu and select Print Preview.




See our guide on How To Change Browser Print Settings to customize headers and footers before printing.

Word Problems (Multiplication and Division) (Grade 4)

Print Test (Only the test content will print)
Name: Date:

Word Problems (Multiplication and Division)

1. 
Taylor helped his father with the grocery shopping. He bought three bags of carrots. Each bag contained 8 carrots. How many carrots were there in all?
  1. 3 carrots
  2. 16 carrots
  3. 24 carrots
  4. 30 carrots
2. 
Eugenia bought 16 flowers. She used 3 flowers in each centerpiece. How many flowers were left over?
  1. none
  2. 1 flower
  3. 2 flowers
  4. 6 flowers
3. 
Flaco and Maco collected interesting rocks. During a trip to the beach, they found 7 bags of rocks. They were able to fit 12 rocks in each bag. How many rocks did they find at the beach?
  1. 13
  2. 84
  3. 102
  4. 114
4. 
Paco has nine bags of toy cars. Each bag has 11 toy cars. How many toy cars does Paco have in all?
  1. 11
  2. 9
  3. 99
  4. 20
5. 
There were three children in the family. The mother had 15 pieces of candy. If she gave each child the same amount of candy, how many pieces would each child receive?
  1. 3
  2. 45
  3. 5
  4. 18
  5. 15
6. 
For every 30 minutes of television air time, about 8 of the minutes are given to TV commercials. If 90 minutes of television is aired, how many minutes of commercials will be played?
  1. 8 minutes
  2. 24 minutes
  3. 38 minutes
  4. 128 minutes
7. 
Samantha had 5,132 grams of jellybeans. She gave the jellybeans to 4 of her friends to be shared equally. How many grams of jellybeans did each of her friends get?
  1. 1,283 g
  2. 1,383 g
  3. 1,384 g
  4. 20,528 g
8. 
Last year, the 4th graders at Summit School collected 500 cans of food for the food drive. This year's 4th graders want to collect two times as many cans. How many cans do this year's 4th graders hope to collect?
  1. 250 cans
  2. 500 cans
  3. 1,000 cans
  4. 10,000 cans
9. 
Megan bought 6 fish. Each fish cost 5 cents. How much did the fish cost in total?
  1. 11 cents
  2. 35 cents
  3. 30 cents
  4. 25 cents
10. 
Calla has 10 lollipops. She wants to share the lollipops between herself, Cookie, Megan, Paige and Anna. How many lollipops will each girl get?
  1. 1
  2. 3
  3. 2
  4. 5
11. 
Paige goes to dance class 2 times a week. She takes the class for 4 weeks. How many dance classes does Paige attend, in total?
  1. 6
  2. 8
  3. 16
  4. 2
12. 
Bracelets are on sale for 3 for $15. How much do 5 bracelets cost?
  1. $5
  2. $20
  3. $25
  4. $30
13. 
Chin bought 7 books for $49. Each book was the same price. How much did each book cost?
  1. $9
  2. $8
  3. $7
  4. $6
14. 
Leroy shared 27 granola bars with 9 friends. How many granola bars did each friend get?
  1. 8
  2. 5
  3. 4
  4. 3
15. 
The bank ordered 24 cases of paper. Each case had 10 packs. How many packs of paper did the bank order?
  1. 240
  2. 250
  3. 2,400
  4. 2,500
You need to be a HelpTeaching.com member to access free printables.
Already a member? Log in for access.    |    Go Back To Previous Page