Unit Rate Word Problems (Grade 6)

Print Test (Only the test content will print)
Name: Date:

Unit Rate Word Problems

1. 
The actual distance from Jarret’s home to Lake Mitchell is 140 miles. The distance on a map is 3.5 inches. The scale used for the map is 1 inch = 40 miles.
  1. True
  2. False
2. 
Saul's flight is scheduled to travel 1,792 miles in 3.5 hours. The average rate at which the plane will travel to complete the trip on time is 1 hour to 512 miles.
  1. True
  2. False
3. 
Randy bought 2 game controllers at the electronics store for $36. The unit of rate for a controller is 1:$36.
  1. True
  2. False
4. 
Honeybees produce 7 pounds of honey for every 1 pound of beeswax they produce. The amount of honey produced when 25 pounds of beeswax produced is 175 pounds.
  1. True
  2. False
5. 
Andrew purchased 1 quart of lemonade from a concession stand for $1.50. Which shows the rate for 6 quarts of lemonade?
  1. [math]$0.25//6 quarts[/math]
  2. [math]$1.50//1 quart[/math]
  3. [math]$7.50//1 quart[/math]
  4. [math]$9.00//6 quarts[/math]
6. 
David bought 28 ounces of trail mix for $3.92. What is the unit rate?
  1. [math]$0.14//1 ounce[/math]
  2. [math]$3.92//28 ounces[/math]
  3. [math]$7.14//1 ounce[/math]
  4. [math]$109.76//28 ounces[/math]
7. 
At the fabric store, ribbon is sold at a rate of $2 for 1 yard. What rate gives the cost for 8 yards of fabric?
  1. $2:1 yard
  2. $8:4 yards
  3. $10:1 yard
  4. $16:8 yards
8. 
Jon paid $2.52 for 12 ounces of peanuts. What is the unit rate?
  1. [math]$0.21//1 ounce[/math]
  2. [math]$2.52//12 ounces[/math]
  3. [math]$4.76//1 ounce[/math]
  4. [math]$30.24//12 ounces[/math]
9. 
Donna used the grocery ads to list apple prices at four stores.

Albertson's: 4 pounds for $3.32
Foodland: 2 pounds for $1.62
Downey's: 3 pounds for $2.37
Foodtown: 5 pounds for $4.50

Which store charges the least amount per pound?
  1. Albertson's
  2. Foodland
  3. Downey's
  4. Foodtown
10. 
Robert compared the cost of candy at 4 different candy stores.

Candy World: 33 ounces for $5.61
Candy Land: 27 ounces for $5.13
Sweet Treats: 28 ounces for $5.04
Sugar Shack: 32 ounces for $4.80

Which store charges the least amount per ounce?
  1. Candy World
  2. Candy Land
  3. Sweet Treats
  4. Sugar Shack

Become a Help Teaching Pro subscriber to access premium printables

Unlimited premium printables Unlimited online testing Unlimited custom tests

Learn More About Benefits and Options

You need to be a HelpTeaching.com member to access free printables.
Already a member? Log in for access.    |    Go Back To Previous Page