Thanksgiving – How Much Money? (Grade 2)

Print Test (Only the test content will print)
Name: Date:

Thanksgiving – How Much Money?

Sam is helping his parents shop for food and items for Thanksgiving Day. The price of each item is listed below. Use the costs to answer the questions.
Fall - Corn[math]= $0.50[/math] per ear Thanksgiving - Turkey[math]= $1.25 [/math] per pound
Thanksgiving - Pilgrim Hat[math]= $2.00[/math] eachThanksgiving - Pumkin Pie[math]= $1.50[/math] per slice
1. 
How much would 6 ears of corn cost?
  1. [math]$0.50[/math]
  2. [math]$1.50[/math]
  3. [math]$3.00[/math]
  4. [math]$6.00[/math]
2. 
How much would an 8 pounds turkey cost?
  1. [math]$1.25[/math]
  2. [math]$8.00[/math]
  3. [math]$8.25[/math]
  4. [math]$10.00[/math]
3. 
Which would cost the most?
  1. 4 pounds of turkey
  2. 4 slices of pie
  3. 4 ears of corn
  4. 4 pilgrim hats
4. 
Sam would like to buy 1 pilgrim hat. He has the coins shown below.
Quarter - headsQuarter - headsQuarter - headsQuarter - headsQuarter - headsQuarter - heads
Which statement is true?
  1. Sam needs 1 dollar more to buy the hat.
  2. Sam needs 50 cents more to buy the hat.
  3. Sam has more money then he needs to by the hat.
  4. Sam has the exact amount of money to buy the hat.
5. 
Which set of coins does Sam need if he wants to pay for 1 ear of corn?
  1. Quarter - headsDime - headsDime - headsNickel - heads
  2. Quarter - headsNickel - headsNickel - headsNickel - heads
  3. Dime - headsDime - headsDime - headsDime - heads
  4. Dime - headsNickel - headsNickel - headsDime - heads

Become a Help Teaching Pro subscriber to access premium printables

Unlimited premium printables Unlimited online testing Unlimited custom tests

Learn More About Benefits and Options

You need to be a HelpTeaching.com member to access free printables.
Already a member? Log in for access.    |    Go Back To Previous Page