Valentine's Day Money (Grade 2)

Print Test (Only the test content will print)
Name: Date:

Valentine's Day Money

Mrs. Hayes is buying food for her Valentine's Day party. The cost of each item she buys is shown below.

Valentine's Day - Chocolate - Small [math]=10¢[/math] Valentine's Day - Cake - Small [math]=$1.00[/math] Valentine's Day - Cup Cake - Small [math]=75¢[/math]

a) Mrs. Hayes has the coins shown.
Dime - headsDime - headsDime - headsQuarter - headsQuarter - heads
Circle the most expensive item she can buy with her money.

Valentine's Day - Chocolate - Small Valentine's Day - Cup Cake - Small Valentine's Day - Cake - Small



b) Mrs. Hayes has 95 cents and she wants to buy a pink cake. Circle the coin she needs so she has the exact amount of money needed to buy the cake.
Penny - heads Dime - heads Nickel - heads Quarter - heads



c) If Mrs. Hayes has 40 cents, how many chocolate hearts can she buy?




d) How much total money does Mrs. Hayes need to buy 1 of each item?


Become a Help Teaching Pro subscriber to access premium printables

Unlimited premium printables Unlimited online testing Unlimited custom tests

Learn More About Benefits and Options

You need to be a HelpTeaching.com member to access free printables.
Already a member? Log in for access.    |    Go Back To Previous Page