Share/Like This Page
Print Instructions

NOTE: Only your test content will print.
To preview this test, click on the File menu and select Print Preview.




See our guide on How To Change Browser Print Settings to customize headers and footers before printing.

Quarter Math (Grade 2)

Print Test (Only the test content will print)
Name: Date:

Quarter Math

1. 
How much is a quarter worth?
  1. 15 cents
  2. 25 cents
  3. 5 cents
 
2. 
If the ice cream man needs 75 cents, how many quarters would you need to pay?
  1. 1
  2. 2
  3. 3
3. 
Which is the greater amount of money?
  1. 2 dollars
  2. 9 quarters
 
4. 
Which is the greater amount of money?
  1. 3 dollars
  2. 10 quarters
5. 
Amelia needs a new rope to pull her sled. New rope cost $1.00. If Amelia has 3 quarters, which statement is true about how much money she has for the rope?
Winter - Sled
  1. Amelia has the exact amount of money to buy the rope.
  2. Amelia has 25-cents less then she needs to buy the rope.
  3. Amelia has 25-cents more then she needs to buy the rope.
 
6. 
Mia has 50 cents. Which shows 50 cents?
  1. Quarter - heads
  2. Quarter - headsQuarter - heads
  3. Quarter - headsQuarter - headsQuarter - heads
7. 
A pretzel cost 40 cents. Cameron pays with 2 quarters. How much change should Cameron get back?
  1. 10¢
  2. 15¢
  3. 20¢
 
8. 
Ryan has 5 quarters. His sister May has 6 quarters. How much money do Ryan and May have altogether?
  1. $1.75
  2. $2.50
  3. $2.75
  4. $3.25
You need to be a HelpTeaching.com member to access free printables.
Already a member? Log in for access.    |    Go Back To Previous Page