Share/Like This Page
Print Instructions

NOTE: Only your test content will print.
To preview this test, click on the File menu and select Print Preview.




See our guide on How To Change Browser Print Settings to customize headers and footers before printing.

The Cost of a Word (Grade 3)

Print Test (Only the test content will print)
Name: Date:

The Cost of a Word

Instructions: Using, the following chart and the knowledge of how to spell the words on your spelling lists, answer the questions.

A=$1, B=$2, C=$3, D=$4, E=$5, F=$6, G=$7, H=$8, I=$9, J=$10, K=$11, L=$12, M=$13, N=$14, O=$15, P+$16, Q=$17, R=$18, S=$19, T=$20, U=$21, V=$22, W=$23, X=$24, Y=$25, Z=$26

1. 
What is the most expensive word on your list?






 
2. 
What is the cheapest word on your list?






3. 
What is the cost of the longest word on your list?






 
4. 
What is the cost of the shortest word on your list?






5. 
What is the cost of the hardest word on your list?






 
6. 
What is the cost of the easiest word on your list?






7. 
You have $100. What words can you buy?






 
8. 
You have $25, what words can you buy?






You need to be a HelpTeaching.com member to access free printables.
Already a member? Log in for access.    |    Go Back To Previous Page