Money Word Problems - Multiplication and Division (Grade 4)

Print Test (Only the test content will print)
Name: Date:

Money Word Problems - Multiplication and Division

1. 
Mr. and Mrs. Maddox and their three children are flying to Los Angeles. The cost of each ticket is $179. The cost of all tickets is $895.
  1. True
  2. False
2. 
Mr. Harrison earns $323 per week. How much does Mr. Harrison earn in 2 weeks?
  1. $325
  2. $600
  3. $646
  4. $650
3. 
Mr. Washington had $40 to buy some food. He bought 4 sandwiches for $9 each. How much money does he have left?
  1. $31
  2. $4
  3. $36
  4. $14
4. 
I want to buy 4 sandwiches for $1.25 each. How much will I spend?
  1. $10.00
  2. $5.00
  3. $6.00
  4. $2.50
5. 
If each ball costs $1.54, how much must Kyoko pay for three balls?
  1. $4.62
  2. $15.40
  3. $31.54
  4. $46.20
6. 
Lily likes apples. Each apple is $0.50. She wants 11 apples. How much money will she pay to get 11 apples?
  1. $4.50
  2. $5.00
  3. $5.50
  4. $6.00
7. 
Bill went to the store and bought 8 apples. How much does Bill owe the store if the apples cost $1.25 each.
  1. $12.00
  2. $10.00
  3. $5.00
  4. $756.00
8. 
I pay $56 dollars for movie tickets. I bought 8 tickets. How much was each ticket?
  1. $64.00
  2. $7.00
  3. $48.00
  4. $8.00
9. 
Pens are $.75 each. How many pens can I buy for $5.00?
  1. 6
  2. 7
  3. 10
  4. 15
10. 
Balloons are $1.30 each. If I buy 8 of them, how much do I spend?
  1. $8.50
  2. $10.40
  3. $15.00
  4. $6.20

Become a Help Teaching Pro subscriber to access premium printables

Unlimited premium printables Unlimited online testing Unlimited custom tests

Learn More About Benefits and Options

You need to be a HelpTeaching.com member to access free printables.
Already a member? Log in for access.    |    Go Back To Previous Page