Question Info

This question is public and is used in 195 tests or worksheets.

Type: Multiple-Choice
Category: Range, Median, Mean, and Mode
Level: Grade 8
Score: 1
Author: LSandifer
Last Modified: 4 months ago

View all questions by LSandifer.

Range, Median, Mean, and Mode Question

View this question.

Add this question to a group or test by clicking the appropriate button below.

Grade 8 Range, Median, Mean, and Mode

A bakery sells 30 cupcakes at $3.00 each, 12 cakes at $20.00 each, and 40 loaves of bread at $4.00 each. What is the average price of an item sold?
  1. $5.98
  2. $9.00
  3. $18.15
  4. $80.00
  5. $490.00
You need to have at least 5 reputation to vote a question down. Learn How To Earn Badges.