Question Info

This question is public and is used in 1 group and 260 tests or worksheets.

Type: Multiple-Choice
Category: Linear Equations
Level: Grade 7
Score: 4
Tags: modeling
Author: seang81
Last Modified: a month ago

View all questions by seang81.

Linear Equations Question

View this question.

Add this question to a group or test by clicking the appropriate button below.

Grade 7 Linear Equations

Jameek rented a moving van for one day at a rate of $30 per day plus $0.25 per mile. Which of the following equations can he use to calculate [math]c[/math], the cost, in dollars, of renting the van for one day and driving it [math]m[/math] miles?
  1. [math]c = 55m[/math]
  2. [math]c = 30.25m[/math]
  3. [math]c = 30 + 0.25m[/math]
  4. [math]c = 0.25 + 30m[/math]
You need to have at least 5 reputation to vote a question down. Learn How To Earn Badges.