Question Info

This question is public and is used in 409 tests or worksheets.

Type: Multiple-Choice
Category: Systems of Equations
Level: Grade 10
Standards: HSA-CED.A.3, HSA-REI.C.6
Score: 5
Tags: Algebra
Author: YingXu
Last Modified: 4 months ago

View all questions by YingXu.

Systems of Equations Question

View this question.

Add this question to a group or test by clicking the appropriate button below.

Grade 10 Systems of Equations CCSS: HSA-CED.A.3, HSA-REI.C.6

If you pay $11 for 1 apple and 9 bananas and pay $7 for 3 apples and 1 banana, how much does an apple and a banana cost?
  1. Apple = $ -1 Banana = $2/3
  2. Apple = $2 Banana = $1
  3. Apple = $1 Banana = $4/9
  4. Apple = $1/2 Banana = $1/2
You need to have at least 5 reputation to vote a question down. Learn How To Earn Badges.