Question Info

This question is public and is used in 3 groups and 474 tests or worksheets.

Type: Multiple-Choice
Category: Money (USA)
Level: Grade 4
Standards: 4.MD.A.2
Score: 4
Tags: Math
Author: Lvissak21
Last Modified: 5 months ago

View all questions by Lvissak21.

Money (USA) Question

View this question.

Add this question to a group or test by clicking the appropriate button below.

Grade 4 Money (USA) CCSS: 4.MD.A.2

Sara has $30 dollars to spend. She went the store and bought 5 apples. Each apple costs $4.00. How money did she have left?
  1. $30
  2. $10
  3. $26
  4. $20
You need to have at least 5 reputation to vote a question down. Learn How To Earn Badges.