Question Info

This question is public and is used in 19 tests or worksheets.

Type: Multiple-Choice
Category: Functions and Relations
Level: Grade 9
Standards: HSF-LE.B.5
Author: nsharp1
Created: 4 years ago

View all questions by nsharp1.

Functions and Relations Question

View this question.

Add this question to a group or test by clicking the appropriate button below.

Grade 9 Functions and Relations CCSS: HSF-LE.B.5

Shea owns a bakery, and primarily sells bread. He has found that he can approximately model his expenses each month with the function E(b)=7b+700, where E is Shea's total monthly expenses in dollars, and b is the number of loaves of bread he sells each month. Which of the following statements about his expenses is correct? There may be more than one correct answer.
  1. His monthly expenses are $707.
  2. It costs about $7 to make each loaf of bread.
  3. Shea has about $700 in fixed expenses each month.
  4. Shea will only break even (make more money than he has to spend in expenses) if he sells at least 100 loaves of bread.