Question Info

This question is public and is used in 129 tests or worksheets.

Type: Multiple-Choice
Category: Number Properties
Level: Grade 5
Author: ksilvers12
Last Modified: 2 months ago

View all questions by ksilvers12.

Number Properties Question

View this question.

Add this question to a group or test by clicking the appropriate button below.

Grade 5 Number Properties

Jennifer's family is going to a beach resort. Jennifer bought 7 beach towels that cost $13 each to take to the resort. To find the total cost, she added the products of [math]7 xx 10[/math] and [math]7 xx 3[/math], for a total of $91. What property did Jennifer use?
  1. Commutative Property of Multiplication
  2. Commutative Property of Addition
  3. Associative Property of Multiplication
  4. Distributive Property
You need to have at least 5 reputation to vote a question down. Learn How To Earn Badges.