Question Info

This question is public and is used in 231 tests or worksheets.

Type: Multiple-Choice
Category: Proportional Relationships
Level: Grade 7
Standards: 7.RP.A.1
Tags: division, decimals, DOK1
Author: steliosss
Last Modified: 6 years ago

View all questions by steliosss.

Proportional Relationships Question

View this question.

Add this question to a group or test by clicking the appropriate button below.

Grade 7 Proportional Relationships CCSS: 7.RP.A.1

David bought two pounds of cheese for $5.06. How much was the cost per pound?
  1. $2.03
  2. $2.53
  3. $2.56
  4. $2.12