Question Info

This question is public and is used in 99 tests or worksheets.

Type: Multiple-Choice
Category: Money (USA)
Level: Grade 4
Standards: 4.MD.A.2
Score: 1
Author: candlgraves
Last Modified: 7 years ago

View all questions by candlgraves.

Money (USA) Question

View this question.

Add this question to a group or test by clicking the appropriate button below.

Grade 4 Money (USA) CCSS: 4.MD.A.2

Balloons are $1.30 each. If I buy 8 of them, how much do I spend?
  1. $8.50
  2. $10.40
  3. $15.00
  4. $6.20