Question Info

This question is public and is used in 190 tests or worksheets.

Type: Multiple-Choice
Category: Mixed Operation Word Problems
Level: Grade 3
Standards: 3.OA.D.8
Score: 1
Author: scott
Last Modified: 22 days ago

View all questions by scott.

Mixed Operation Word Problems Question

View this question.

Add this question to a group or test by clicking the appropriate button below.

Grade 3 Mixed Operation Word Problems CCSS: 3.OA.D.8

Milk shakes cost $1. Hamburgers cost $2. How much will it cost Mr. Jones to buy 4 hamburgers and 3 milk shakes?
  1. $7
  2. $8
  3. $10
  4. $11
  5. none of the above
You need to have at least 5 reputation to vote a question down. Learn How To Earn Badges.