Question Info

This question is public and is used in 271 tests or worksheets.

Type: Multiple-Choice
Category: Money (USA)
Level: Grade 5
Score: 2
Author: scott
Last Modified: 7 months ago

View all questions by scott.

Money (USA) Question

View this question.

Add this question to a group or test by clicking the appropriate button below.

Grade 5 Money (USA)

Balloons cost 75 cents each. Which expression shows how to find the cost of 3 balloons?
  1. .75 + 3
  2. .75 - 3
  3. 3 x .75
  4. .75 + 3 + 3
You need to have at least 5 reputation to vote a question down. Learn How To Earn Badges.