Question Info

This question is public and is used in 119 tests or worksheets.

Type: Multiple-Choice
Category: Money (USA)
Level: Grade 4
Standards: 4.MD.A.2
Score: 1
Author: MrsNichols62913
Last Modified: 5 months ago

View all questions by MrsNichols62913.

Money (USA) Question

View this question.

Add this question to a group or test by clicking the appropriate button below.

Grade 4 Money (USA) CCSS: 4.MD.A.2

Linda bought 3 notebooks for $1.20 each, a box of pencils for $1.50, and a box of pens for $1.70. How much did she spend all together?
  1. $4.40
  2. $6.10
  3. $4.80
  4. $6.80
You need to have at least 5 reputation to vote a question down. Learn How To Earn Badges.