Question Info

This question is public and is used in 29 tests or worksheets.

Type: Open-Ended
Category: Systems of Equations
Level: Grade 10
Standards: HSA-CED.A.3, HSA-REI.C.6
Author: kitlovesteaching
Last Modified: 5 years ago

View all questions by kitlovesteaching.

Systems of Equations Question

View this question.

Add this question to a group or test by clicking the appropriate button below.

Grade 10 Systems of Equations CCSS: HSA-CED.A.3, HSA-REI.C.6

A bushel of apples and a bag of flour cost $25. 2 bushels of apples and 3 bags of flour cost $67.50. Find the cost of a bushel of apples and of a bag of flour.