Question Info

This question is public and is used in 249 tests or worksheets.

Type: Multiple-Choice
Category: Money (USA)
Level: Grade 4
Standards: 4.MD.A.2
Score: 1
Author: hunter
Last Modified: 6 months ago

View all questions by hunter.

Money (USA) Question

View this question.

Add this question to a group or test by clicking the appropriate button below.

Grade 4 Money (USA) CCSS: 4.MD.A.2

Bill went to the store and bought 8 apples. How much does Bill owe the store if the apples cost $1.25 each.
  1. $12.00
  2. $10.00
  3. $5.00
  4. $756.00
You need to have at least 5 reputation to vote a question down. Learn How To Earn Badges.