Question Info

This question is public and is used in 65 tests or worksheets.

Type: Multiple-Choice
Category: Fractions and Ratios
Level: Grade 9
Score: 1
Author: scotthogan
Last Modified: 3 years ago

View all questions by scotthogan.

Fractions and Ratios Question

View this question.

Add this question to a group or test by clicking the appropriate button below.

Grade 9 Fractions and Ratios

Let d be the number of dollars you spent on gas and let g be the number of gallons you purchased. Which expression represents the price you paid per gallon?
  1. d + g
  2. g/d
  3. dg
  4. d/g
You need to have at least 5 reputation to vote a question down. Learn How To Earn Badges.