Question Info

This question is public and is used in 71 tests or worksheets.

Type: Open-Ended
Category: Money (USA)
Level: Grade 5
Standards: 5.NBT.B.7
Author: sharonkil
Last Modified: 7 years ago

View all questions by sharonkil.

Money (USA) Question

View this question.

Add this question to a group or test by clicking the appropriate button below.

Grade 5 Money (USA) CCSS: 5.NBT.B.7

Soup is on sale 5 for $4 this week at a grocery store. Regular price is $1.09 each. During the sale, how much is the sale saving consumers per can?