Question Info

This question is public and is used in 109 tests or worksheets.

Type: Multiple-Choice
Category: Magnetism and Electricity
Level: Grade 9
Author: LBeth
Last Modified: a year ago

View all questions by LBeth.

Magnetism and Electricity Question

View this question.

Add this question to a group or test by clicking the appropriate button below.

Grade 9 Magnetism and Electricity

Your local power company charges 20 cents per kilowatt-hour. Over the course of a month, you use a lamp with a 100-watt light bulb for 15 hours. How much will it cost to use your lamp that month?
  1. $0.20
  2. $0.30
  3. $2.00
  4. $3.00
You need to have at least 5 reputation to vote a question down. Learn How To Earn Badges.