Question Info

This question is public and is used in 200 tests or worksheets.

Type: Multiple-Choice
Category: Division
Level: Grade 4
Standards: 4.OA.A.2
Author: Ureesha
Last Modified: 11 days ago

View all questions by Ureesha.

Division Question

View this question.

Add this question to a group or test by clicking the appropriate button below.

Grade 4 Division CCSS: 4.OA.A.2

A box of Christmas ornaments costs $10. That is 2 times as much as a box of Christmas lights costs. How much does a box of Christmas lights cost?
  1. $20
  2. $2
  3. $5
You need to have at least 5 reputation to vote a question down. Learn How To Earn Badges.