Question Info

This question is public and is used in 236 tests or worksheets.

Type: Multiple-Choice
Category: Proportional Relationships
Level: Grade 6
Standards: 6.RP.A.3
Author: mstinnett
Last Modified: 6 years ago

View all questions by mstinnett.

Proportional Relationships Question

View this question.

Add this question to a group or test by clicking the appropriate button below.

Grade 6 Proportional Relationships CCSS: 6.RP.A.3

A box of 15 markers costs $2.40. At the same unit price, how much will a box of 40 markers cost?
  1. $4.80
  2. $6.40
  3. $5.90
  4. $5.15