Share/Like This Page

Common Core Standard 6.RP.A.3 Questions

Use ratio and rate reasoning to solve real-world and mathematical problems, e.g., by reasoning about tables of equivalent ratios, tape diagrams, double number line diagrams, or equations.

You can create printable tests and worksheets from these questions on Common Core standard 6.RP.A.3! Select one or more questions using the checkboxes above each question. Then click the add selected questions to a test button before moving to another page.

Previous Page 1 of 24 Next
Grade 6 Metric System and SI CCSS: 6.RP.A.3, 6.RP.A.3d
Grade 6 Fractions and Ratios CCSS: 6.RP.A.3
Grade 6 Fractions and Ratios CCSS: 6.RP.A.3, 6.RP.A.3b
A 5-pound bag of dog food costs $11.25. What is the unit price of the dog food in dollars per pound?
  1. $0.44 per pound
  2. $2.25 per pound
  3. $6.25 per pound
  4. $56.25 per pound
Grade 6 Metric System and SI CCSS: 6.RP.A.3, 6.RP.A.3d
Grade 6 Percents CCSS: 6.RP.A.3, 6.RP.A.3c
Evaluate 15% of 50.
  1. 15
  2. 22.5
  3. 12
  4. 7.5
  5. none of these are correct
Previous Page 1 of 24 Next

Become a Pro subscriber to access Common Core questions

Unlimited premium printables Unlimited online testing Unlimited custom tests

Learn More About Benefits and Options

You need to have at least 5 reputation to vote a question down. Learn How To Earn Badges.