Question Info

This question is public and is used in 140 tests or worksheets.

Type: Multiple-Choice
Category: Proportional Relationships
Level: Grade 6
Standards: 6.RP.A.3
Author: mstinnett
Last Modified: 6 years ago

View all questions by mstinnett.

Proportional Relationships Question

View this question.

Add this question to a group or test by clicking the appropriate button below.

Grade 6 Proportional Relationships CCSS: 6.RP.A.3

Steven buys a box with 15 crayons for $3.10. At that unit price, how much would 42 crayons cost?
  1. $8.12
  2. $7.86
  3. $8.68
  4. $6.20