Question Info

This question is public and is used in 18 tests or worksheets.

Type: Multiple-Choice
Category: Problem Solving Strategies
Level: Grade 10
Standards: HSN-Q.A.2
Score: 2
Author: nsharp1
Created: 2 years ago

View all questions by nsharp1.

Problem Solving Strategies Question

View this question.

Add this question to a group or test by clicking the appropriate button below.

Grade 10 Problem Solving Strategies CCSS: HSN-Q.A.2

Kate bought some mangoes from the store. She also bought some other groceries. If her total bill came to $22, and she knows that she bought about 3 lb of mangoes, which of the following would be needed to know how much the mangoes cost per pound?
  1. The cost of her other groceries.
  2. The number of mangoes she bought.
  3. The weight of each mango.
  4. The cost of each mango.
You need to have at least 5 reputation to vote a question down. Learn How To Earn Badges.