Want to see correct answers?
Login or join for free!
  Math Worksheets
Looking for Math worksheets?
Check out our pre-made Math worksheets!
Share/Like This Page

Problem Solving Strategies Questions - All Grades

You can create printable tests and worksheets from these Problem Solving Strategies questions! Select one or more questions using the checkboxes above each question. Then click the add selected questions to a test button before moving to another page.

Previous Page 1 of 4 Next
Grade 5 Problem Solving Strategies
During September, October, November, and December, Jeff worked after school on 32 days. He worked the same number of days each month. Find the number of days Jeff worked each month.

Which best states the question asked in the problem?
  1. How many days did Jeff work each month?
  2. How many days did Jeff work during October?
  3. Did Jeff work the same number of days each month?
  4. Will Jeff work for 32 days the next four months?
Grade 8 Problem Solving Strategies CCSS: 8.EE.C.8, 8.EE.C.8c
Grade 4 Problem Solving Strategies
Grade 6 Problem Solving Strategies
David bought a 3-ring binder for $4.49, a package of pencils for $1.19, and two packages of paper. What information is needed to find the total amount David spent before tax?
  1. The cost of a package of paper
  2. The cost of a package of erasers
  3. The color of the binder
  4. How much money David gave the clerk
Grade 2 Problem Solving Strategies
Grade 8 Problem Solving Strategies
Palace, Sabrina, and Leon want to buy a pizza that costs $9.95. Palace has $4.25, Sabrina has $2.00, and Leon has $3.75. Do they have enough money to buy the pizza?
Which best describes what the question is asking?
  1. Who has the most money?
  2. Does their money total more or less than $9.95?
  3. How much does their money plus the cost of the pizza equal?
  4. What is the average contribution each person is making?
Grade 3 Problem Solving Strategies
Read the word problem:
Christmas - Bell - Small
The bells have red bows tied to them. A box holds 4 rows of bells. Each row has 5 bells. How many bells are in the box?

What is the extra information?
  1. The bells have red bows tied to them.
  2. A box holds 4 rows of bells.
  3. Each row has 5 bells.
  4. How many bells are in the box?
Grade 4 Problem Solving Strategies
Read the word problem:
Easter - Bunny 2 - Small
The Easter bunny delivers 8 eggs to the Martin family. There are 4 people in the Davolio family. 6 eggs are delivered to the Burke family. How many total eggs do the Martin and Burke families receive?

What is the extra information?
  1. The Easter bunny delivers 8 eggs to the Martin family.
  2. There are 4 people in the Davolio family.
  3. 6 eggs are delivered to the Burke family.
  4. How many total eggs do the Martin and Burke families receive?
Grade 3 Problem Solving Strategies
Read the word problem:
Christmas - Snowman - Small
8 snowmen have red mittens. 5 snowmen have green mittens. 7 snowmen have blue mittens. How many more snowmen have red mittens than green mittens?

What is the extra information?
  1. 8 snowmen have red mittens.
  2. 5 snowmen have green mittens.
  3. 7 snowmen have blue mittens.
  4. How many more snowmen have red mittens than green mittens?
Grade 10 Problem Solving Strategies CCSS: HSN-Q.A.1
Grade 10 Problem Solving Strategies CCSS: HSN-Q.A.1
Using dimensional analysis, the following calculation can be performed to convert between 3 pounds and its equivalent in grams (using the rate of 1 oz equals 28.3 g).

[math](3 \ "lb")/1 xx (16 \ "oz") / (1 \ "lb") xx (28.3 \ "g")/(1 \ "oz") = 1,358.4 \ "g"[/math]

Mathematically, why can 3 be multiplied by the factors [math] (16 \ "oz") / (1 \ "lb")[/math] and [math](28.3 \ "g")/(1 \ "oz") ?[/math]
  1. Because this is dimensional analysis, regular rules of math do not apply.
  2. Since the necessary units cancel out, there is no problem.
  3. Because each of these factors is equal to one (the numerator and denominator are equal, but in different units).
  4. By the Multiplicative Property of Equality.
Grade 4 Problem Solving Strategies
Jodi bought cans of tennis balls that cost $2.50 per can. What else do you need to find out how much money Jodi spent in all?
  1. If she is playing singles or doubles.
  2. How many cans of tennis balls bought.
  3. Whether she won or lost the match.
  4. How many cans of tennis balls the store had.
Previous Page 1 of 4 Next
You need to have at least 5 reputation to vote a question down. Learn How To Earn Badges.