Question Info

This question is public and is used in 118 tests or worksheets.

Type: Multiple-Choice
Category: Problem Solving Strategies
Level: Grade 4
Score: 3
Author: Losiea
Last Modified: 11 days ago

View all questions by Losiea.

Problem Solving Strategies Question

View this question.

Add this question to a group or test by clicking the appropriate button below.

Grade 4 Problem Solving Strategies

Jodi bought cans of tennis balls that cost $2.50 per can. What else do you need to find out how much money Jodi spent in all?
  1. If she is playing singles or doubles
  2. How many cans of tennis balls bought
  3. Whether she won or lost the match
  4. How many cans of tennis balls the store had
You need to have at least 5 reputation to vote a question down. Learn How To Earn Badges.