Question Info

This question is public and is used in 113 tests or worksheets.

Type: Multiple-Choice
Category: Patterns
Level: Grade 5
Author: ksilvers12
Last Modified: a month ago

View all questions by ksilvers12.

Patterns Question

View this question.

Add this question to a group or test by clicking the appropriate button below.

Grade 5 Patterns

They are selling erasers in the bookstore. One eraser costs $0.30, 2 erasers cost $0.43, 3 erasers cost $0.56, and 4 erasers cost $0.69. If this pattern continues, how much will 6 erasers cost?
  1. $0.82
  2. $0.93
  3. $0.95
  4. $1.02
You need to have at least 5 reputation to vote a question down. Learn How To Earn Badges.