Question Info

This question is public and is used in 131 tests or worksheets.

Type: Multiple-Choice
Category: Proportional Relationships
Level: Grade 6
Standards: 6.RP.A.2
Author: scott
Last Modified: 7 years ago

View all questions by scott.

Proportional Relationships Question

View this question.

Add this question to a group or test by clicking the appropriate button below.

Grade 6 Proportional Relationships CCSS: 6.RP.A.2

Eight notebooks cost $24. How much does 1 notebook cost?
  1. $3
  2. $4
  3. $8
  4. $16