Question Info

This question is public and is used in 174 tests or worksheets.

Type: Multiple-Choice
Category: Fractions and Ratios
Level: Grade 6
Standards: 6.RP.A.3, 6.RP.A.3b
Author: steliosss
Last Modified: 20 days ago

View all questions by steliosss.

Fractions and Ratios Question

View this question.

Add this question to a group or test by clicking the appropriate button below.

Grade 6 Fractions and Ratios CCSS: 6.RP.A.3, 6.RP.A.3b

A toy store sells a collection of 8 toys for $136. What is the unit rate (price per toy)?
  1. $15/toy
  2. $22/toy
  3. $12/toy
  4. $17/toy
You need to have at least 5 reputation to vote a question down. Learn How To Earn Badges.