Question Info

This question is public and is used in 422 tests or worksheets.

Type: Multiple-Choice
Category: Proportional Relationships
Level: Grade 6
Standards: 6.RP.A.3, 6.RP.A.3b
Score: 5
Author: Piddydink
Last Modified: 2 months ago

View all questions by Piddydink.

Proportional Relationships Question

View this question.

Add this question to a group or test by clicking the appropriate button below.

Grade 6 Proportional Relationships CCSS: 6.RP.A.3, 6.RP.A.3b

George paid $0.98 for 3 apples.

At this rate, what would he pay for a dozen apples?
  1. $4.50
  2. $2.94
  3. $3.92
  4. $12.00
You need to have at least 5 reputation to vote a question down. Learn How To Earn Badges.