Question Info

This question is public and is used in 37 tests or worksheets.

Type: Multiple-Choice
Category: Proportional Relationships
Level: Grade 6
Standards: 6.RP.A.2
Author: lauren9311
Last Modified: 2 years ago

View all questions by lauren9311.

Proportional Relationships Question

View this question.

Add this question to a group or test by clicking the appropriate button below.

Grade 6 Proportional Relationships CCSS: 6.RP.A.2

Mrs. Reid bought 10 apples at the store for $4.50. How much money did each apple cost?
  1. $0.50
  2. $0.45
  3. $1.45
  4. $4.50
You need to have at least 5 reputation to vote a question down. Learn How To Earn Badges.