Share/Like This Page
Print Instructions

NOTE: Only your test content will print.
To preview this test, click on the File menu and select Print Preview.




See our guide on How To Change Browser Print Settings to customize headers and footers before printing.

Linear Equation Word Problems, M/C (Grade 9)

Print Test (Only the test content will print)
Name: Date:

Linear Equation Word Problems, M/C

1. 
Jane currently has $3,360 in her savings account. Prior to getting paid, she had $1,230 in her savings account. How much was Jane's paycheck?
  1. $1,230 + $3,360 = x; x = $4,590
  2. $1,230 + x = $3,360; x = $2,130
  3. $1,230x = $3,360; x = $2.73
  4. none of the above
2. 
Oceanside Bike Rental Shop charges 14 dollars plus 8 dollars an hour for renting a bike. Benny paid 78 dollars to rent a bike. How many hours did he pay to have the bike checked out?
  1. 100
  2. 9
  3. 56
  4. 8
3. 
Kyle did some baking for a charity event. He made several batches of brownies, each of which required 2 cups of flour. He also made one banana loaf, which used 1 cup of flour. If he used 11 cups of flour total, how many batches of brownies did he make?
  1. 3
  2. 6
  3. 2
  4. 5
4. 
458 students went on a school field trip. Ten buses were filled and 8 students traveled in cars. How many students were on each bus?
  1. 40
  2. 45
  3. 60
  4. 65
5. 
Mark had some money. He gave half of that to his brother and then he gave another $5 to his sister. He now has $20. How much money did Mark have in the beginning?
  1. 50
  2. 25
  3. 100
  4. 10
6. 
A shake at the Shake Shack costs 80ยข. The bill for three burgers and one shake was $4.40. How much was a burger?
  1. $1.20
  2. $2.40
  3. $1.50
  4. $1.22
7. 
You paid $600 for a new guitar. Your guitar cost $40 more than twice the cost of your friend's guitar. How much did your friend's guitar cost?
  1. $280
  2. $560
  3. $340
  4. $323
8. 
An ice cream sundae costs $1.75 plus an additional $0.35 for each topping. If the total cost is $2.80, how many toppings did the sundae have?
  1. 4
  2. 2
  3. 3
  4. 1
9. 
In 40 hours at your regular rate of pay plus 5 hours of double time (twice your regular rate of pay), you earn $625. What is your regular rate of pay?
  1. $6.25
  2. $5.75
  3. $12.50
  4. $10.50
10. 
Sarah recently went to the gas station and spent $31.40 in total. Aside from completely filling up her car with gas, she also bought a pack of gum for $2. If gas cost $2.45 per gallon, how big is her car's gas tank?
  1. 0.08 gallons
  2. 13.63 gallons
  3. 12.82 gallons
  4. 12 gallons
You need to be a HelpTeaching.com member to access free printables.
Already a member? Log in for access.    |    Go Back To Previous Page