Want to see correct answers?
Login or join for free!
  Math Worksheets
Looking for Math worksheets?
Check out our pre-made Math worksheets!
Share/Like This Page

Math Questions - All Grades

You can create printable tests and worksheets from these Math questions! Select one or more questions using the checkboxes above each question. Then click the add selected questions to a test button before moving to another page.

1 2 3 4 5 6 7 ... 1158
Grade 7 Linear Equations CCSS: 7.EE.B.4a
Grade 2 Even and Odd Numbers
Grade 6 Proportional Relationships
Grade 5 Multiplication
Grade 10 Linear Equations
If you pay $11 for 1 apple and 9 bananas and pay $7 for 3 apples and 1 banana, how much does an apple and a banana cost?
  1. Apple = $ -1 Banana = $2/3
  2. Apple = $2 Banana = $1
  3. Apple = $1 Banana = $4/9
  4. Apple = $1/2 Banana = $1/2
Grade 9 Linear Equations
Which is the equation for the following line?
Graph - Linear Function y=-1/2x
  1. y = 1/2 x
  2. y = 2x
  3. y = -1/2 x
  4. y = -1x + 2
Grade 6 Fractions and Ratios CCSS: 6.RP.A.1
Grade 5 Three Dimensional Shapes
Grade 6 Linear Equations
Grade 3 Perimeter CCSS: 3.MD.D.8
Perimeter is
  1. the measurement around the outside of a shape
  2. the measurement inside a shape
  3. a shape
Grade 4 Even and Odd Numbers
Grade 4 Primes, Factors, and Multiples CCSS: 4.OA.B.4
A composite number is
  1. A number that has only 2 factors.
  2. A number that creates other numbers.
  3. Always last.
  4. A number which has factors other than 1 and itself.
1 2 3 4 5 6 7 ... 1158
You need to have at least 5 reputation to vote a question down. Learn How To Earn Badges.