Want to see correct answers?
Login or join for free!
  Arithmetic Worksheets
Looking for Arithmetic worksheets?
Check out our pre-made Arithmetic worksheets!
Share/Like This Page
Filter By Grade

Seventh Grade (Grade 7) Money (USA) Questions

You can create printable tests and worksheets from these Grade 7 Money (USA) questions! Select one or more questions using the checkboxes above each question. Then click the add selected questions to a test button before moving to another page.

1 2
Grade 7 Money (USA)
If you pay 11$ for 1 apple and 9 bananas on one day, and pay 7$ for 3 apples and 1 banana, how much does an apple and a banana cost?
  1. Apple = -1$ Banana = 2/3$
  2. Apple = 2$ Banana = 1$
  3. Apple = 1$ Banana = 4/9$
  4. Apple = 1/2$ Banana = 1/2$
Grade 7 Money (USA)
The total cost of $13.25+25c and $9 is:
  1. $22.50
  2. $22.75
  3. $13.39
  4. $103.30
1 2
You need to have at least 5 reputation to vote a question down. Learn How To Earn Badges.